Čo svet JE- výstava na zámku Schloss Hof

Zámok Schloos Hof a zámok Niederweiden neďaleko Bratislavy okrem stálej expozície barokových apartmánov ponúkajú novú atraktívnu výstavu v znamení jedla s názvom „Čo svet je?“.

Netradičné, moderné, interaktívne stvárnenie výstavy má za cieľ zaujať a aj poučiť o širokej tematike potravín pochádzajúcich zo zeme.

Návštevníci sa môžu oboznámiť so začiatkami poľnohospodárstva, pestovania a obrábania pôdy, stravovacími zvyklosťami rôznych národov na svete. Zaujímavé sú aj informácie o tom, kto skupuje pôdu v zahraničí.

Základom expozície sú potraviny podľa štyroch základných metód spracovania – ohňom, mrazom, kvasením a mletím.

Až do novembra tohto roku budú môcť návštevníci obidvoch zámkov na Moravskom poli nahliadnuť za okraj taniera a dozvedieť sa, aký zaujímavý je svet jedla. Počnúc cestou od semiačka až po hotový produkt.

Zámok Schloss Hof. Zdroj foto: schlosshof.at

Zo zeme na tanier

Výstava Čo svet JE. Zdroj foto: schlosshof.at

Sériu otvára v tomto roku výstava s témou „Zo zeme na tanier“. Každý pokrm nášho jedálnička je úzko spätý s pôdou.

Ste zástancami domáceho varenia a chválite sa vlastným pripravením jedla? Ale uvedomujeme si, koľko jedál si vieme sami pripraviť? Kto melie obilie, spracováva surové mlieko, varí pivo, vypestuje zemiaky? Aj na tieto otázky dáva odpovede výstava. Tá sa zároveň venuje spracovaniu a výrobe potravín.

V loveckom zámočku princa Eugen Niederweiden pokračuje druhá časť výstavy zameraná na naše zmysly. Nakoľko dokážu vzhľad, vôňa, konzistencia a zvuky ovplyvniť náš vzťah k jedlu? To sa dozviete, ak sem zavítate.

Príďte sa presvedčiť aj o tom, že príjem potravy nie je len biologický proces, ale je ovplyvnený aj kultúrou, vyjadrením hodnôt, zvykov a sociálnych rozdielov.

Zámok Schloss Hoff. Zdroj foto: schlosshof.at

Ochutnajte argentínske grilovanie

Na tému jedlo pribudnú aj podujatia priamo spojené s jedlom:
16.-17.júna argentínske grilovanie „Asado“.
23. júna Medzinárodný deň piknikov. Prvýkrát si ho na zámku môžete vychutnať v rámci súčasného Európskeho roka kultúrneho dedičstva ako projekt kulinárskej tradície na 18 zámkoch v 12 krajinách.

Obidva zámky sú otvorené denne od 10.00 do 18.00 hod.

Prehliadka v slovenskom jazyku: každú nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11:30 a 13:30, trvanie cca 1 hodina, cena na osobu 3,-€

Tipy na ďalšie podujatia

25.-27. mája Jarné dni záhrad (Zámok Schloss Hof sa na tri dni stane miestom, kde sa stretnú milovníci záhradných krás. Floristi z regiónu budú prezentovať v slávnostnej sále na 1. poschodí svoje kvetinové dekorácie)

26. mája o 17.00 h Klasika a romantika – koncert
22. júna o 20.00 hod Operné soirée –koncert
1.-2. septembra Veľká slávnosť koní
15.-16.septembra Festival umeleckých remesiel
13.-14. októbra Jesenná záhradná slávnosť
17.-18. novembra Vianočné trhy a ďalšie víkendy až do 23.12.