Do Plzne sa oplatí ísť nielen kvôli pivu

Plzeň oslavuje sté výročie vzniku Československa vo veľkom. 

Návštevníkov priťahuje najmä výstava 100py: Sto rokov očami piatich generácií, ktorú sprístupnili v polovici mája, novootvorené Interiéry Adolfa Loosa, Múzeum bábok, Pivovarské múzemu či Múzeum generála Pattona.

Udalosťou bude i open-air uvedenie Predanej nevesty.

Postavičky Spejbla a Hurvínka z hry Spejbl na Venuši. Výstava 100py.

Tento rok sa na Slovensku i v Čechách nesie v znamení stého výročia vzniku samostatného Československa. K oslave sa pripája aj Plzenský kraj, ktorý pre tento rok pripravil pestrý program tematických podujatí, jeden z najväčších v Česku.

Plzeň poznáme hlavne ako mesto piva, je to však aj univerzitné mesto plné zelene, ale aj centra kultúry a umenia.

Láka nielen pivom v nespočetných pivárňach, ale aj Jiřím Trnkom, postavičkami Spejbla a Hurvínka a počas celého roka bohatým programom.

Plzeň je aj mestom kuriozít. Známa je nielen kultúrna pamiatka Čiech, najväčšia Synagóga v Čechách, druhá najväčšia v Európe a tretia najväčšia na svete, ale aj najväčší pivovar v Čechách s priľahlým Pivovarským múzeom, či Múzeum generála Pattona, jediné múzeum v Čechách venované americkej armáde.

Milovníkov umenia a dizajnu zaujmú novootvorené Interiéry Adolfa Loosa, či Múzeum bábok. Návštevníci štvrtého najväčšieho mesta v Čechách, sa môžu zoznámiť s tvorbou významného plzenského rodáka Ladislava Sutnara, priekopníka piktogramov.

Bytový interiér od svetoznámeho architekta Adolfa Loosa. Foto: Petr Polák, CzechTourism

Podujatia a výstavy k 100. výročiu

Plzeň pripravila k 100. výročiu Československa viacero výstav a podujatí. V polovici mája otvorila jeden z hlavných pilierov programu, zážitkovú výstavu 100py, sto rokov očami piatich generácií približujúca ako malé i veľké dejiny prešli Plzňou, v septembri uvedie Predanú nevestu priamo na centrálnom námestí Republiky.

Vyvrcholením budú trojdenné Plzenské oslavy vzniku republiky koncom októbra. Program dopĺňa tiež tematický kultúrny program v Loosových interiéroch či prvorepublikové komentované prehliadky historického centra Plzne.

Program odštartoval už v marci Festival svetla BLIK BLIK a ďalšie pokračujú v priebehu celého roka.

Výstava 100py: Sto rokov republiky očami piatich generácií
Ide vlastne o tri výstavy v jednej. Samostatná sekcia približuje na historických faktoch prostredníctvom fotografií, textov a archívnych videozáznamov kľúčové udalosti posledných sto rokov Československa a ich projekciu do udalostí v Plzni.

Druhá časť výstavy, zážitková, dodáva historickým udalostiam osobný rozmer – na pôdoryse piatich generácií fiktívnej rodiny Nemcových môže návštevník sledovať v zážitkových expozíciách osudy a dilemy, ktoré tvorili „malé dejiny“ konkrétnych ľudí.

Tretia časť je situovaná na nádvorí DEPO2015 a ukáže sochy a ďalšie artefakty, ktoré krášlili alebo naopak hyzdili ulice a námestia, ako napríklad plastika Návrat astronauta či busta Lenina. Výstavu bude možné navštíviť až do konca októbra.

Pohľad z vtáčej perspektívy na centrum Plzne. Foto: Ladislav Renner, CzechTourism

Predaná nevesta open air
Najznámejšia česká opera sa síce zrodila takmer päťdesiat rokov pred vznikom samostatného Československa, avšak pri budovaní českého národného povedomia hrala významnú úlohu.

Milovníci klasickej opery, pestrofarebných krojov, tancov a ľudových veselíc, by si nemali nechať ujsť klasické naštudovanie Smetanovej Predanej nevesty pod šírym nebom v kulisách historického centra.

Jedinečný zážitok ich čaká v piatok 7. septembra priamo na centrálnom námestí Republiky. Vstup na predstavenie je zadarmo.

Plzenské oslavy vzniku republiky
Sté výročie vzniku samostatného Československa sa bude na konci októbra oslavovať v celej Českej republike. Pestrý program čaká aj Plzeň, kde tradičné oslavy vzniku republiky patria k hlavným udalostiam jesene.

Nebudú chýbať tematické prvorepublikové prehliadky mesta, komentované prehliadky bežne neprístupných miest, sprievod svetiel s lampiónmi vo farbách trikolóry či veľkolepý ohňostroj. Väčšina z turisticky atraktívnych miest bude návštevníkom sprístupnená úplne zadarmo alebo za symbolických 28 korún.

V historických priestoroch plzenskej radnice bude navyše vystavený originál rukopisu piesne Kde domov můj Josefa Kajetána Tyla, ktorý je uložený v mestskom archíve.

Loosove interiéry
Jedným z miest, ktoré by návštevníci Plzne nemali nielen tento rok obísť, sú bytové interiéry od svetoznámeho architekta Adolfa Loosa. Vznikli práve v období rozkvetu prvej republiky. Slávny architekt je známy predovšetkým vo Viedni, okrem iného navrhol tiež dom Tristana Tsary v Paríži či Müllerovu vilu v Prahe.

V Plzni sa dochovalo osem jeho realizácií, z ktorých tri je možné navštíviť na pravidelných prehliadkových trasách. Pri komentovaných prehliadkach návštevníci môžu nielen obdivovať nadčasový dizajn, ale zároveň sa môžu započúvať do pohnutých osudov pôvodných obyvateľov jednotlivých bytov, z ktorých väčšina pochádza z radov miestnych židovských podnikateľov.

Jedáleň od architekta Adolfa Loosa. Foto: Petr Polak, Visit Plzeň
Obývačka od svetoznámeho architekta Adolfa Loosa. Foto: Petr Polak, Visit Plzeň

Zbiroh a Alfons Mucha
Ďalšia známa prvorepubliková osobnosť pôsobiaca v Plzenskom kraji bol Alfons Mucha, maliar a ilustrátor vtedajšej doby. Pôsobil na zámku Zbiroh, ktorý je vďaka svojej polohe ideálnou zástavkou na ceste z Prahy do Plzne. Zámok, kde sa ukrýva aj najhlbšia studňa Európy.

Počas prehliadky zámku uvidíte secesný salónik zahŕňajúci tvorbu Alfonsa Muchu a tiež jedinečné priestory monumentálnej Muchovej sály, v ktorej Alfons Mucha namaľoval najznámejšie dielo “Slovanská epopej”.

Praktické informácie:
o Loosových interiéroch v Plzni na www.adolfloosplzen.cz.
k programu podujatí Plzenských osláv 100. výročia vzniku republiky a ďalšie turistické informácie o Plzni na www.visitplzen.eu.
o zaujímavých miestach v  Plzenskom kraji nájdete na www.turisturaj.cz.