Konečne premiéra naživo v Divadle Nová scéna

Po piatich mesiacoch v online priestore Divadlo Nová scéna otvára brány divákom.

V piatok 14. mája 2021 uvedie slovenskú premiéru komédie svetovo uznávaného britského dramatika Petra Quiltera VÝSTUP (THE HILL).

V komédii o sile priateľstva a kríze stredného veku sa v réžii Svetozára Sprušanského predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík.

Hra mala online premiéru 25. februára 2021.

Hra o priateľstve, nástrahách starnutia s humorom

Hra Výstup je predovšetkým hra o priateľstve. O tom, že priatelia sú ľudia, s ktorými sa škriepime, ktorých máme radi, na ktorých sa spoliehame.

Zároveň hra skúma nástrahy starnutia. Spôsob, ako sa vyrovnávame s výzvami a stratami, ktoré nám život prináša. Nazerá však na tieto veci cez prizmu komédie. Je teda aj o tom, že ani za najťažších okolností nesmieme stratiť humor.

Už po prvom prečítaní sa zapáčila režisérovi i dramaturgovi Svetozárovi Sprušanskému:
„Uvoľnenosť, hravosť a živosť textu divadelnej hry Výstup mňa aj hercov od prvého prečítania ohromili. A neskôr aj opantali a viedli. Počas všetkých skúšok. Čítacích, kde sme objavovali skryté možnosti a nuansy textu, ale aj aranžovacích, kde sme sa (inšpirovaní situáciami z hry) poriadne vybláznili. Aj napriek zložitosti a „bezpečnostnej rúškovej situácii“ bol pre nás celý skúšobný proces nebezpečne spontánny. A pozitívny!“

Hlavní predstavitelia, zohraná partia

A ako sa na skúšobný proces tejto inscenácie tešil Pavol Plevčík, predstaviteľ Robiho?
„S chalanmi sme už stará zohratá partia, takže som presne vedel, do čoho idem. Tvorivá, zábavná práca bez konfliktov, plná srandy, chlapskej energie a pohody, ale aj profesionality a presnosti, ktorú dielo, akým je Výstup od Petra Quiltera, potrebuje! Sveťo Sprušanský s nami dokonale až kamarátsky splýva, napriek tomu si dokáže udržať rešpekt. Je to typ režiséra, ktorý presne vie, čo chce. Vyžaduje presnosť a pripravenosť, neznáša približnosť a všeobecnosť.
A čo sa týka hry, každá z troch postáv zastupuje istý archetyp muža, ktorý stojí pred problémom krízy stredného veku. A každý sa s tým vyrovnáva ináč. Konkrétne môj Robi, samoľúby búrlivák, sa po živote plnom slobody a milostných aférok, rozhodne usadiť a oženiť, lebo… už by sa patrilo. Ale spoločný pietny horský výstup  s priateľmi za účelom uctenia si ich mŕtveho kamaráta, mu myšlienky usporiada opäť trocha inak.“

Marcel Ochránek sa pridáva:
„Keďže žijeme covidovú dobu, výrazne zasiahla aj do nášho skúšobného procesu a niekoľkokrát sme skúšanie museli na pár dní prerušiť a nanovo reštartovať.
Moja postava Tony má tak asi o štyridsať kíl viac ako ja a jediné, čo ma s ním spája je neutíchajúca chuť na sladkosti…Myslím si, že Divadlo Nová scéna bude mať v repertoári príjemnú komédiu o mužoch v strednom veku, o priateľstve a láske nielen k ženám, ale aj k prírode…a viac neprezradím, príďte sa na nás pozrieť. Konečne hráme naživo.…“

Martinovi Kaprálikovi bola téma hry veľmi blízka:
Hory milujem, chodievam na turistiku, vysokohorské výstupy, aj na štíty, kde treba ísť iba s horskými vodcami. Až ma zamrazilo, keď som si prečítal scenár. Mne zahynul tento rok v horách kamarát, horský vodca Juraj a tiež som si s priateľmi hovoril, že by sme mali ísť práve na jeho počesť na nejaké túry v Tatrách. To som ešte netušil, že si o tom zahrám…Takže hra Výstup má aj tento vážny rozmer, ale samozrejme má veľa humoru a úsmevných situácií. Môj Dany je v mnohých veciach iný ako ja – homosexuál, ktorý musí mať vo všetkom poriadok, symetriu – veľa som hľadal, bojoval, ale bola to herecká výzva a teším sa, že som dostal takúto príležitosť. Zvládli sme online premiéru a vďaka bohu, že si do hľadiska sadne skutočný divák a bude s nami, budeme mať spätnú väzbu, bude tam spojenie javiska a hľadiska.“

Máme obrovskú chuť hrať pre našich divákov

Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová :
„Tak ako protagonisti hry VÝSTUP musia za dva dni, počas cesty na vrchol, prekonať zrázy a pády, šmykľavé zákruty a vlastne aj samých seba, aj tvorcovia tejto inscenácie to nemali jednoduché. V čase zúriacej pandémie od decembra 2020 do februára 2021 jeden herec prekonal Covid, prvé čítačky museli byť online, kvôli karanténe sa skúšobný proces na niekoľko dní, a veru aj týždňov zastavil. Napriek tomu mali všetci nezlomnú vôľu priniesť na javisko komédiu, ktorá ponúkne inteligentný humor aj momenty na zamyslenie sa nad našimi životmi. Po dvoch mesiacoch tvrdého boja sme komédiu Výstup uviedli v online premiére 25.2.2021. Aj keď bez osobného kontaktu, sa stretla s veľkým záujmov divákov.
Konečne sme na vrchole, v dobrej kondícii a s obrovskou chuťou hrať pre našich divákov. Spolu s nimi je nám totiž najlepšie. Naživo. Zoči voči.“

Peter QUILTER 

Jeden z najúspešnejších a najuvádzanejších britských dramatikov súčasnosti. Jeho hry sa priebežne hrajú v štyridsiatich krajinách po celom svete, boli preložené do tridsiatich dvoch jazykov. Je autorom hudobnej drámy o slávnej speváčke Judy Garlandovej End of the Rainbow (Na konci dúhy). V roku 2019 vznikol podľa nej scenár k filmu Judy s Renée Zellweger titulnej role, ktorá za ňu získala v roku 2020 cenu Oscar za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.
Ďalším veľkým medzinárodným úspechom Petra Quiltera je komédia Glorious! (Je úžasná!) – skutočný príbeh Florence Foster Jenkinsovej, najhoršej speváčky na svete, ktorá mala premiéru v Duchess Theatre v Londýne. Odvtedy ju videlo vyše dva milióny divákov v divadlách na piatich kontinentoch našej zemegule.
Je autorom ďalších úspešných hier a hra The Hill (Výstup) je jeho absolútnou novinkou.
Hry Petra Quiltera sa s úspechom a obrovskou priazňou u publika uvádzajú aj na Slovensku: muzikál Boyband (Divadlo Nová scéna), Ráno po a Opona hore! (Divadlo Aréna), Je úžasná! (Slovenské  národné divadlo).

OSOBY A OBSADENIE:
Tony Marcel Ochránek
Dany Martin Kaprálik
Roby Pavol Plevčík

TVORCOVIA:
scenár  Peter Quilter
preklad Alexandra Ruppeldtová
kostýmy a scéna Svetozár Sprušanský
úprava a réžia Svetozár Sprušanský