Kulinárske zážitky na rakúskych svahoch

Zima tento rok praje všetkým, ktorí túžia po pohybe na čerstvom vzduchu. Lákajú nielen slovenské, ale aj susedné, rakúske hory.

V Rakúsku platia tiež protipandemické opatrenia, ale takmer všetky strediská sú v plnej prevádzke, záujem o dobrú lyžovačku je veľký.

V Ski amadé nielen lyžiarske zážitky

V piatich regiónoch Ski amadé (Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal) čaká na milovníkov bieleho športu veľkorysý priestor vo veľkých výškach, široké zjazdovky a množstvo lyžiarskych zážitkov. Lyžiari, snowboardisti, aj sánkári sa tu môžu vyblázniť, stretnúť sa vonku s priateľmi, zabaviť sa na celkovo 760 kilometroch zjazdoviek, 270 moderných vlekoch.

Lyžovačka v Rakúsku, však nie sú len zážitky zo svahov, ale často aj kulinárske dobrodružstvá, možnosť ochutnať miestne špeciality, či nápoje. Je to aj obľúbený program doprovodu lyžiarov, napríklad rodičov, či seniorov, ktorí trávia menej času na svahoch, ako ich mladší rodinní príslušníci.

Pod značkou „TASTE Ski amadé“sa v lyžiarskych strediskách skrývajú regionálne kvalitné pôžitky v kombinácii s pestrými chuťovými kulinárskymi špecialitami V tento zimnej sezóne ponúka Ski amadé nové lyžiarske trate pre pôžitkárov, týždeň lyžiarskych a vínnych pôžitkov a najvyššie položený farmársky trh v Alpách.

Zážitok pre gurmánov

Čerstvo upečený domáci chlieb podávaný v tradičnej chate, alebo jemne plnená tvarohová štrúdľa v modernej horskej reštaurácii a iné dobroty. Spolu so srdečnými hostiteľmi sa tieto jedlá postarajú o dokonalú zastávku na občerstvenie a načerpanie nových síl.

V lyžiarskych regiónoch poskytujúcich najväčšie lyžiarske zážitky v Rakúsku podporujú regionálnych výrobcov, prvotriedne služby, čerstvo pripravené domáce jedlá a rakúske, certifikované kvalitné vína, pričom mnoho chát nakupuje výrobky z údolia alebo si dorába vlastné poľnohospodárske výrobky.

Toto ideálne spojenie regionálnosti a udržateľnosti sa osvedčilo, pretože miestni ľudia milujú a cenia si práve túto kuchyňu, a tak ju chcú dopriať aj svojim hosťom.

Aj milovníci dobrých vín si prídu na svoje

Ponuka rakúskych vín je pestrá. Na slnečných terasách ponúkajú exkluzívnu možnosť ochutnať limitované biele a červené vína vlastnej značky amadé. Tieto rakúske vína vyberajú partneri certifikovaných chát a hotelov každoročne na jesennej ochutnávke pre nasledujúcu zimnú sezónu.

Novinkou v tejto sezóne je prvýkrát v ponuke popri limitovanej ponuky vín značky amadé aj šumivé víno z rakúskej vinohradníckej oblasti.

V prvej lyžiarskej sezóne po lockdowne kladú prevádzkovatelia chát, samozrejme, veľký dôraz aj na bezpečnosť a pohodlie svojich hostí. Kompetentný personál zabezpečí, aby bolo jedlo podávané priamo vonku na mieste, čím sa zníži kontakt s ostatnými hosťami.

Týždeň lyžiarskych a vínnych pôžitkov

V termíne od 12. do 19. marca 2022 pozýva 28 partnerských pôžitkárskych chát a 30 partnerských hotelov na týždeň venovaný téme „lyžovania a rakúskeho vína“.

V hoteloch si môžete rezervovať týždenný balíček (vrátane siedmich prenocovaní) alebo krátkodobý balíček (vrátane troch prenocovaní).

Súčasťou týždenného paušálu je okrem kulinárskych špecialít aj 6-dňový skipas platný v strediskách Ski amadé. Okrem toho sa počas tohto týždňa koná aj množstvo vinárskych a gurmánskych podujatí v údolí, aj v partnerských prevádzkach pre pôžitkárov na horách. Napríklad exkluzívna večera v kabíne lanovky, vinárske kabíny na vrchu Hochkönig alebo ochutnávka vín Weinroas, či súťaž „Big Bottle Buddeln“ v údolí Grossarltal.

Farmársky trh vo výške 2700 metrov

Výnimočným podujatím, ktoré má tradíciu, sa koná od roku 2015 pod holým nebom pre lyžiarov, aj ich doprovod a je to najvyššie položený farmársky trh v Alpách.

Podobne ako na farmárskych trhoch v údolí, prezentujú farmári a domáci výrobcovia svoje vlastné výrobky vo viac ako 25 stánkoch priamo pri lyžiarskych chatách. Môžete si tu nielen zakúpiť, ale aj ochutnať čerstvé potraviny ako syr, šunku, klobásy, džemy a čaje.

Najvyššie položený stánok stojí na vrchu Kreuzkogel v lyžiarskom stredisku Sportgastein – vo výške 2700 metrov a tak zároveň aj na najvyššie položenom mieste v rámci celého Ski amadé. Pod holým nebom môžete ochutnávať aj dodržiavať dostatočný odstup.