List čitateľa o jednej návšteve

Nášho čitateľa Dušana Šándora, zaujal dávnejšie uverejnený článok o Patinciach a rozhodol sa so svojou manželkou Termálne kúpalisko v Patinciach navštíviť . O svojich zážitkoch nám napísal.

Pôsobím 13 rokov v Bruseli, kde zastupujem Slovenskú republiku v rôznych inštitúciách, Momentálne ako poradca pre výskum a inovácie v Európskej komisii. Z tejto pozície sa snažím pomáhať slovenským subjektom a Slovákom pri hľadaní spolupráce a projektov, do ktorých sa môžu zapojiť. Pri našej jednej z pravidelných návštev Slovenska sme s manželkou navštívili termálne kúpalisko a Wellness Hotel Patince.

Do Patiniec sme sa vybrali cez víkend autom a v Komárne sme sa zastavili na vynikajúcom obede na sútoku riek Váh a Nitra (ktoré sa o pár stoviek metrov vlievajú do rieky Dunaj) v reštaurácii Čárda Bášta (Bástya Csárda). Pochutili sme si a vrelo odporúčame najmä fazuľovú polievku Jókai s údeninou a podlhovastým posúchom a hovädzí perkelt s ručne urobenými cestovinami (nokerli). Polievka je zrejme pomenovaná podľa známeho maďarského spisovateľa 19. storočia Móra Jókaiho, rodáka z Komárna , ktorého diela v slovenskom preklade sú veľmi populárne aj medzi Slovákmi. Kto by už nepoznal Levočskú bielu pani, či Cigánskeho baróna.

Ak máte čas určite navštívte v Komárne Nádvorie Európy. Námestie bolo vybudované v 90. rokoch a každý dom symbolizuje architektúru inej európskej krajiny. Ak ešte nie je na zozname UNESCO, tak iste zanedlho bude. Pozostatky obrovských pevností proti Turkom sú ďalším turistickým magnetom. Medzi najlepších vojakov v Uhorsku patrili Srbi, ktorí tu často tvorili dokonca väčšinu obyvateľstva (dnes tvorí väčšinu maďarské etnikum) a zanechali tu aj svoje chrámy, niektoré však zničili alebo poškodili dve zemetrasenia.

Po ceste z Komárna natrafíte aj na rímske múzeum Kelemantia v obci Iža, ktorý dokumentuje časy Rímskej ríše a môžete si pozrieť aj národnú kultúrnu pamiatku Rímsky vojenský tábor v Iži – Leányvári asi 2 km od obce Iža . Niektoré legendy vravia, že liečivé účinky termálnej vody poznali už aj starovekí Rimania.

Termálne kúpalisko v Patinciach sme našli ľahko a nebol problém ani zaparkovať priamo pred hotelom . Prekvapilo nás, že podľa poznávacích značiek áut tu boli autá z celého Slovenska.

Podľa zloženia osadenstva v kúpalisku ide zrejme najmä o rodiny s deťmi, ktoré sem prichádzajú na víkend. A detský program a možnosti stáli naozaj za to. Videli sme aj veľa ľudí v dôchodkovom veku. Personál hotela a areálu je zameraný na klienta, nápomocný, ovládajúci plynule slovenský, maďarský, anglický jazyk. Zaujala nás vonkajšia aj vnútorná architektúra hotela.

Areálu termálneho kúpaliska dominuje veľká drevená konštrukcia, ktorá je vhodne zasadená v masívnej centrálnej budove a rozloženie jednotlivých bazénov je zaujímavé, účelné a má svoju vnútornú logiku. Jeden bazén s termálnou vodou je akoby predĺžený mimo hlavnú centrálnu budovu a priestranné, väčšie sklenené tabule v tejto časti privádzajú do vnútra areálu toľko lúčov slnka, koľko je to len možné v tomto západnom trakte. Najmä pri západe slnka to vytvára čarovné efekty. Pastva pre oči fotografa.

Areál disponuje saunami, miestami pre wellness, masáže, miestami pre deti, kde dokonca rodičia môžu nechať deti s animátormi. K dispozícii sú bary a väčšia reštaurácia. Čerešničkou na torte je bar umiestnený priamo v bazéne, kde si počas horúcich dní môžete dopriať studené nealkoholické pivo a pod. Mnoho bazénov je aj vonku, ktoré sú sprístupnené v lete.

V okolí budovy sú aj vodné plochy, zrejme mŕtve ramená Dunaja. Termálne kúpalisko a Wellness Hotel v Patinciach možno mnohí na Slovensku ešte nepoznajú, ale iste patrí k tomu najlepšiemu v oblasti našich termálnych kúpalísk. Milo nás prekvapil a iste sa sem opäť vrátime.

Foto: Dušan Šándor