Najdlhší visutý most na svete je v Čechách

Sky Bridge 721 je najdlhší visutý most pre peších turistov na svete. Nachádza sa na Dolnej Morave, meria 721 metrov a spája horský hrebeň Slamník s hrebeňom Chlum cez údolie Mlynského potoka, a to vo výške 95 metrov.

Pre širokú verejnosť sa technický unikát slávnostne otvorili v piatok 13. mája 2022. Most je jednosmerný, nastupuje sa naň v nadmorskej výške 1 110 m. n. m. a vystupuje vo výške 1 116 m. n. m.

Súčasťou projektu je aj náučný chodník, resp. hra, „Most času“ s prvkami rozšírenej reality. Vznikla v spolupráci s Lesmi ČR, obcou Dolní Morava a Múzeom československého opevnenia z rokov 1935-38.

Hrá sa za pomoci inteligentného telefónu pripojeného na internet, putuje sa od tzv. ropíka (ľahkého opevnenia) na začiatku chodníka cez 9 náučných panelov, kde sa plnia úlohy a postupuje sa ďalej.

To všetko na tému ochrana prírody a pohyb v nej prostredníctvom životného príbehu konkrétnej rodiny z Dolnej Moravy na pozadí historických udalostí ČR od roku 1935 do súčasnosti.

„Sky Bridge 721 nie je len stavba. Je to most, ktorý v sebe nesie „myšlienku času. Dokonalé výhľady, adrenalín a zážitky sme chceli obohatiť aj o genia loci, ktoré miestne hory ukrývajú, a myslím, že sa nám to podarilo. Most prenesie návštevníka zo súčasnosti do minulosti a zase späť, a to prostredníctvom pútavého príbehu z úst 16-ročného chlapca, ktorý na pozadí udalostí našej histórie objavuje odpovede a skryté pravdy vo svojej vlastnej rodine. To všetko vďaka zaujímavej hre s prvkami rozšírenej reality na displeji telefónu,“ hovorí obchodný riaditeľ Horského resortu Dolní Morava Tomáš Drápal.

Technické informácie:
dĺžka mosta: 721 metrov
výška od zeme: 95 metrov
výška pylónov: 11,4 metrov
priemer hlavného lana: 76 mm

Vzdialenosti v Českej republike
Liberec – Dolní Morava 185 km, 3 h
Praha – Dolní Morava 200 km, 2 h 30 min
Hradec Králové – Dolní Morava 85 km, 1 h 30 min
Brno – Dolní Morava 150 km, 2 h 10 min