Najkrajšie a najchutnejšie vianočné trhy

Hudba, stromčeky, dobroty, vianočný punč, to všetko patrí k vianočným trhom a k predvianočnej atmosfére. Ako sa rozhodnúť, na ktorý sa vybrať?

Vianočné trhy v Budapešti boli britským časopisom Time Out zaradené medzi 5 najkrajších vianočných trhov v Európe a patria zaručene k najväčším a najchutnejším. Každoročne ich navštívi niekoľko stoviek tisíc návštevníkov. Domáci aj zahraniční turisti z celej Európy počas predvianočného obdobia radi navštevujú hlavné mesto Maďarska.

Je to raj pre gurmánov, ktorí si môžu pochutnať na úžasnej maďarskej kuchyni, ale aj medzinárodných dobrotách. Novinkou je 3D svetelná show, najväčšia v Európe. Okrem titulu najkrajšie vianočné trhy získalo hlavné mesto Maďarska aj titul „Najekologickejšie trhy“.

Kde všade sú?

Vianočné trhy v Budapešti sú na viacerých miestach mesta, najznámejšie na Námestí Vörösmarty pred slávnou kaviarňou Gerbaud. Jej fasáda sa zmení na obrovský adventný kalendár, ktorý sa otvára do 31.12. 2023 , dovtedy tu trvajú aj vianočné trhy. Možno ešte krajšiu atmosféru nájdete na námestí pred Bazilikou sv. Štefana, kam sa premieta svetelná show na priečelie baziliky.

Na oboch trhoch si pochutnáte na typických maďarských kulinárskych špecialitách, či je to lángoš, zabíjačková miska alebo rôzne sladkosti podfarbené príjemnou hudbou. Ak však túžite po niečom výnimočnom, vyvezte sa lanovkou na Hradný vrch do najstaršej cukrárne v Maďarsku a v Európe, Ruszwurm, založenej v roku 1827 a pochutnajte si na pravom krémeši. Na jeho výrobu sa nepoužíva vyšľahané bielko, ale šľahačka a až desať žĺtok na liter mlieka spolu s 350 gramami cukru.

Chutili aj cisárovnej Sissi, ktorá si ich nechala posielať do kráľovského paláca vo Viedni. Krémeše vraj nikde inde nedokážu tak dobre pripraviť. Dodnes ich robia len ručne.

Záujem turistov z celého sveta o túto malú osobitú, útulnú cukráreň len pre 30 hostí je veľký. Počkať si na voľný stôl sa oplatí.

Potom už je jedno či si objednáte krémeš, Eszterházyho, Dobošovú alebo Szamos tortu alebo rožteky z ručne robeného lístkového cesta, všetky chutia výborne.

Aj duševná potrava

Okrem dobrého jedla , vareného vína , punču a jedinečného krémešu, si doprajte aj duševnú potravu. V budove Múzea výtvarného umenia je inštalovaná rozsiahla výstava impresionistického umelca Pierra-Augusta Renoira, zameraná na maliarove zobrazenia postáv „RENOIR – maliar a jeho modely“. Vo svojich portrétoch zachytil obyčajné, veselé interakcie medzi postavami, vo svojich aktoch oslavoval krásu ženského tela a hodvábny lesk pokožky. Väčšina diel je zapožičaná z parížskych múzeí

Musée d´Orsay a

Musée de l´Orangerie.

Na Advent do Budapešti dňa 16. decembra spojený s výstavou slávneho impresionistu RENOIRA pozýva pani Lívia Čajová z Elit Travel elit@elittravel.sk