Schaubmarov mlyn pozýva v sobotu na vernisáž

V Schaubmarovom mlyne v Pezinku sa v  sobotu 15. augusta otvára výstava Skupinová terapia založená na spoločnom zážitku s návštevníkmi.

Otvorenie výstavy budú sprevádzať programy pre rodiny s deťmi, komentovaná prehliadka mlynskej expozície, tanečná site-specific performance a elektro-akustický koncert Ivany Mer. Príďte stráviť letný večer s dobrým jedlom a pitím na čerstvom vzduchu!

Návštevníci si pri vystavených dielach môžu užiť aj oddychový charakter areálu galérie výtvarného umenia.

Maja Štefančíková: Srdcové príhody. 2020. Skica k performatívnej akcii

Výstava Skupinová terapia by chcela, nie náhodou práve v Pezinku-Cajle, mes

te/mieste so silným renomé psychiatrie, umením podchytiť narastajúcu úzkosť a unikajúci pocit radosti, na ktoré dnes reaguje stále viac umelcov.

Na jednom mieste, v charizmatickom priestore starého mlyna, skoncentruje diela, v ktorých sa zrkadlí onen participatívny obrat i komunitný étos, tak ako ich zažívame, či sme zažívali v umení a umeleckej prevádzke posledných dekád.

Na nezdravý životný štýl výkonnostne nastavenej spoločnosti „odpovedá“ umenie pomalšími, akoby terapeutickými či relaxačnými témami a formátmi.

Z umelcov sa stávajú kurátori – v umeleckom i psychiatrickom slova zmysle, sociálni a komunitní pracovníci.

Vystavujúce umelkyne a umelci: Martinka Bobrikova a Oscar de Carmen, Katarína Brestovanská, Ľudmila Horňáková, Zuzana Janečková, Jana Kapelová, Barbora Kleinhamplová, Martin Kosorín, Magdaléna Kuchtová, KundyCrew, Ivana Mer, Karol Pichler, Nóra Ružičková, Erik Sikora, Jana Smokoňová, Jakub Straka, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková, Lenka Záhorková.

Kurátorka: Petra Hanáková

KundyCrew: Rozum potratil. 2020. Výšivka na paname

Pestrý sobotňajší program

Otvorenie nového výstavného projektu bude sprevádzať aj pestrý sobotňajší sprievodný program so začiatkom v podvečerných hodinách.

Rodičia s deťmi sa budú môcť zamazať od múky na workshope výroby chleba, alebo si skúsiť techniku pletenia v priestoroch sadu.

Návštevníci nahliadnu do priestorov mlyna, jeho histórie aj súčasnosti počas komentovanej prehliadky.

Lenka Záhorková: Tak to bylo… 2019. Umelecko-sociálny projekt. Foto: Michal Ureš

Rozmanité zákutia mlynskej budovy spoznajú aj prostredníctvom tanečnej site-specific performance Via molae – Cesta mlyna, v ktorej traja tanečníci v sprievode hudby a spevu oživia jeho spiace miesta.

Program uzatvorí elektro-akustický koncert slovenskej skladateľky a speváčky Ivany Mer, ktorá poslucháčov zavedie do poetických krajín a podčiarkne pohodovú atmosféru večera.

Zvyšok leta bude patriť letnému kinu, ktorého program bol zostavený v spolupráci s filmovým dramaturgom Slovenského filmového ústavu Tomášom Hudákom. Počas zvyšných dvoch augustových večerov si návštevníci pod holým nebom užijú vybrané filmy voľne naviazané na výstavu Skupinová terapia.

Letné kino v Schaubmarovom mlyne

Od 21.00.  SNG Schaubmarov mlyn v spolupráci s filmovým dramaturgom zo Slovenského filmového ústavu Tomášom Hudákom pripravili štyri letné večery s vybranými filmami, ktoré tematizujú výstavu Skupinová terapia.

20. 8. | Plnotučná sebaláska / Fat Front * réžia Louise Detlefsen, Louise Unmack Kjeldsen * 2019 * DK * 90 min. * dokumentárny film * dánsky s českými titulkami

Štyri mladé škandinávske ženy už majú dosť sebanenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú tučné. V spoločnosti s jasným ideálom krásy vyžadujú rešpekt a uznanie aj napriek tomu, že ho nenapĺňajú. Navzájom si pomáhajú a volajú po zmene spoločenského vzťahu k telu. Prechádzajú verejnou kolektívnou terapiou v časoch internetu, aby sa vysporiadali s odsudzovaním okolia a ukázali, že každý človek má svoju hodnotu.

27. 8. | Antológia mesta duchov / Répertoire des villes disparues * réžia Denis Côté * 2019 * CA * 97 min. * dráma, mysteriózny film * francúzsky s českými titulkami

Kolektívny portrét odľahlej obce v zasneženom Quebecu, ktorá ostáva zaskočená smrťou 21-ročného Simona a ktorej obyvateľom sa začínajú zjavovať neznáme postavy. „Duchársky“ príbeh však nie je hororom, ale citlivou štúdiou vyrovnávania sa s tragédiou. Côtého už tradične zaujímajú osamotené postavy s nevypovedaným tajomstvom, atmosféra opustených miest, hranica medzi skutočnosťou a fantáziou či schopnosť rozprávať príbeh bez doslovnosti.

Magdaléna Kuchtová: Od oka a podľa dotyku. 2020. Inštalácia (fragment)

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn.

V mlyne sa venujú nielen uchovávaniu kultúrneho dedičstva a prezentácii výtvarného umenia. Organizujú aj množstvo sprievodných podujatí, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom.

Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov, navštíviť trhy a ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť.

Ako sa tam dostať

Hromadnou dopravou:

Spojenie do Schaubmarovho mlyna nie je práve najlepšie. Ak sa predsa len chystáte prísť vlakom a autobusom, tak zastávka je Pezinok-Polesie. Keď vystúpite, treba sa vrátiť o kúsok naspäť v smere do mesta.
Taxi Pezinok | +421 905 426 242; +421 905 454 545 | Cesta z mesta do mlyna stojí 5 €.

Auto & parkovanie:

Z Bratislavy – autom po ceste č. 503. Mlyn sa nachádza približne 4 km od centra Pezinka na ľavej strane Malackej cesty v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste. *eko friendly tip: Ak plánujete ísť aj s kamarátmi, skúste sa zladiť a zviesť spoločne.

Bicykel:

V mlyne nie je problém zaparkovať s bicyklom. Každý, kto príde do mlyna na bicykli, má od nás dobrý pocit!

Pešo:

Prejdite pešo po červenej turistickej značke – prechádzka z centra mesta trvá približne 40 minút.

Kontakt
Veronika Němcová, riaditeľka objektu
veronika.nemcova@sng.sk
+421 908 729 459

Schaubmarov mlyn, Cajlanská 255, Pezinok
www.sng.sk/pezinok
FB: www.facebook.com/schaubmarovmlyn
IG: schaubmarov_mlyn
Otváracie hodiny počas týždňa:
Štvrtok – piatok: 9.00 – 16.00
Sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00