Šternberská hviezda nikdy nezapadá

Šternbergovci partia medzi najstaršie aristokratické rody v Čechách a od vzniku v 12. storočí si podnes udržali vysoké spoločenské postavenie. Dokazujú to aj dva rodové znaky. Erb tvorí zlatá osemcípa hviezda na modrom poli a rodové motto v češtine znie „Nezná západu“.

Nádvorie zámku žije celý rok od rána do večera

Tohto hesla sa drží aj Franciska Diana Šternbergová Phipps, majiteľka zámku Častolovice. Rodinné sídlo jej v reštitúcii vrátili v roku 1992 a dnes je po rozsiahlej rekonštrukcii a obnove skutočnou renesančnou perlou Podorlicka. Keď človek prechádza miestnosťami, nevie čo skôr obdivovať. Dominantnú obrovskú Rytiersku sálu s kazetovým stropom, krytú arkádovú chodbu, či izby, salón, rodinnú zbierku obrazov, šperkov, keramiky. A azda každú ženu bez ohľadu na vek očarí detská izba. Je plná originálnych hračiek, ktoré pani Diana našla po návrate. Napríklad krásny domček pre bábiky dostala na zámku k piatym narodeninám a po dlhých rokoch ho objavila neporušený na povale…

Rytierska sála sa môže zmeniť aj na svadobnú

Všetko sa dá zvládnuť

Toto je motto kastelána Zdeňka Bachmana, správcu a prevádzkového manažéra nielen zámku Častolovice s 200 miestnosťami, ale aj oranžéria, obrovského parku, zverinca a obory. Jeho život je spojený so zámkom už takmer 20 rokov. Nastúpil do zámku ako brigádnik krátko po maturite na gymnáziu v Rychnove nad Kněžkou, v jednom z najstarších v kraji, ktoré od roku 1714 vychovalo veľa slávnych Čechov, predovšetkým historikov, pedagógov, spisovateľov. Toto kultivované prostredie ovplyvnilo aj Zdeňka Bachmana. Po brigádničení ho pani Diana poverila chodom zámockej kaviarne a reštaurácie. Takmer štyri roky organizačne pripravoval svadobné hostiny, rôzne firemné aj rodinné akcie. A od konca roku 2010 je zodpovedný za celý rodinný majetok Šternbergovcov v Častoloviciach.

Izba plná historických hračiek je tiež dielom „domácej“ bytovej dizajnérky

Na štvorcovom zámockom nádvorí, ktoré z času na čas rozozvučí hudba na komorných koncertoch, nás očakával kastelán pán Bachman. Pri prechádzke okolo turistov pochutnávajúcich si na káve a domácich koláčoch, mamičiek s deťmi a mladými pármi, predstavil zámok, kde v pravom krídle býva rodina a jej návštevy, ostatné tri krídla sú otvorené pre verejnosť. Upozornil aj na odkryté pôvodné fresky zo 16.-17. storočia na jednom zámockom múre. A potom začal rozprávať.

Život českej aristokratky

Zámok Častolovice postavili v 13. storočí a postupne vymenil viacerých majiteľov, až do roku 1694, odkedy patrí Šternbergovcom. Poslední povojnoví majitelia boli rodičia pani Diany.

Malá Diana s rodičmi Leopoldom a Cecilou Šternbergovými

Gróf Leopold Šternberg (1896 – 1957) sa narodil v Častoloviciach a vždy sa považoval za českého šľachtica. Ako signatárovi deklarácií českej šľachty v rokoch 1938 a 1939 mu za protektorátu skonfiškovali majetok prvý raz. Druhý raz po roku 1948. S grófkou Cecíliou (1908 – 1983) mali jedinú dcéru Dianu, ktorá vraj oveľa ľahšie znášala život vysťahovalca. Spomína, ako odchádzala do neznámeho sveta s malým kufríkom, ale vraj nebola nešťastná. Oveľa väčšmi to postihlo jej rodičov, ktorí do svojej smrti neverili, že sa niekedy vrátia domov.

Vysťahovali sa do USA a na Jamajku, kde gróf Leopold aj zomrel. Mladá grófka Diana sa na Jamajke vydala za Henryho Ogdena Phippsa, dediča jednej z najbohatších amerických rodín. Keď sa po piatich rokoch predávkoval a zomrel, natrvalo sa usadila v Londýne s matkou, grófkou Cecíliou a jedinou dcérou Alexandrou. Grófka Cecília sa venovala výrobe šperkov (možno ich obdivovať na zámku) a popritom napísala knihu Cesta: paměti české aristokratky. Pani Diana sa presadila ako bytová dizajnérka.

Grófka Diana s vnúčatmi

Československo prvý raz navštívila po matkinej smrti roku 1988 s Karlom Schwarzenbergom. Vďaka nemu sa stretla s Václavom Havlom v Prahe aj na Hrádečku. Po návrate do vlasti ju oslovila Olga Havlová a viac než rok sa venovala úpravám bytových priestorov na Pražskom hrade a na zámku v Lánoch. Keď jej roku 1992 vrátili v reštitúciách zámky v Častoloviciach a v Zásmukách, všetok čas a energiu venovala ich obnove. Najmä v interiéroch zámku cítiť jej skúsenú ruku bytovej dizajnérky.

V súčasnosti býva pani Diana v neďalekom obnovenom zámku Zásmuky, ktorý patrí rodine od roku 1637. Rodinný majetok v Častoloviciach prevzal po schválení rodinnou radou 32-ročný Henry Ogden Seilern und Aspand, jeden zo štyroch vnúčat grófky Diany, ktorý v Prahe vyštudoval ekonómiu.

Pani Diana má dve vášne – ruže a zvieratá

Život na zámku

S kastelánom Zdeňkom Bachmanom prechádzame obrovským parkom s nádherným rozáriom s 220 druhmi ruží, kde sa medzi návštevníkmi voľne prechádza 22 elegantných pávov, okolo altánku Gloriet pri zámockom rybníku a zámockom zverincu s päťdesiatimi domácimi aj exotickými zvieratami. V tunajšej obore takmer voľne žije takmer 80 kusov vysokej zveri, predovšetkým vzácnych bielych danielov a jeleňov sika Dybowského. Zdeněk Bachman pozná snáď každý strom, krík a kvet. Každé zviera oslovoval menom. Privolal samca lamy a predstavil ho slovami: „Juan má novú holku, pani Diana mu kúpila mladú lamu.“

Pani Diana (oslovenie pani grófka vraj nemá rada) sa majordómovi priznala, že život na zámku Častolovice jej chýba. Chýba jej takmer všetko: interiér, ktorý sama zariaďovala; mamine šperky, rodinné zbierky kníh, obrazov aj keramiky, rozárium, ktoré vybudovala do dnešnej krásy, všetky zvieratá v parku, vo zverinci aj v obore, ktoré pozná po mene, veď im ho sama dala… Hoci precestovala Ameriku, Jamajku aj Európu, Čechy stále považovala za svoj domov a Prahu za najkrajšie mesto sveta.

Kastelán Zdeněk Bachman našiel prácu svojich snov

Pri rozlúčke sme sa Zdeňka Bachmana spýtali, či aj on žije na zámku. „Nie, ale bývam neďaleko, takže som vždy poruke,“ odpovedal s úsmevom. Ten mu vlastne nikdy neschádzal z tváre. Skutočne pôsobil ako spokojný a vyrovnaný človek, ktorý našiel prácu svojich snov.

Snímky: autorka a archív
Úvodný snímok: Zámok Častolovice patrí rodine Šternbergovej od roku 1694