V Bratislave otvorili modernú polikliniku nielen pre Bratislavčanov

„Bezručka“ bola pre mnohých staromešťanov vždy ikonou a symbolom kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Do národnej kultúrnej pamiatky sa vracia zdravotnícke zariadenie.

Nižšie čakacie lehoty, špičkoví odborníci, či moderné prístrojové vybavenie. Zrekonštruovaná, národná pamiatka, Poliklinika Bezručova, po 17 rokoch otvorila 1. marca 2022 svoje brány pacientom, ktorým zdravotnú starostlivosť poskytuje v koncepte medicínskych centier.

Základná zdravotná starostlivosť pre seniorov bez poplatkov

Na jednom mieste sa sústredia zákroky a vyšetrenia, ktoré pacienti s danými ochoreniami potrebujú. Jednou z vízií novej polikliniky je odľahčiť zdravotnícky systém a skrátiť čakacie lehoty na vyšetrenia k špecialistom. Každé centrum bude mať recepciu a s pacientmi budú komunikovať medicínski koordinátori.

Pacienti budú môcť v rámci ambulantnej starostlivosti absolvovať infúznu liečbu, podávanie biologickej liečby pri rôznych zápalových ochoreniach, denzitometriu, či bezbolestné endoskopické vyšetrenia v analgosedácii / farmakologické utlmenie pacienta/ alebo anestézii. Ide teda o výkony, ktoré sa bežne realizujú iba vo väčších centrách.

Poliklinika je otvorená pre všetkých, ľudí, ktorí majú záujem o nadštandardné služby, ale napríklad aj pre seniorov, ktorí tu nájdu kvalitnú základnú zdravotnú starostlivosť bez poplatkov.

Bezplatná starostlivosť, nadštandard aj pre pacientov z iných kútov Slovenska

Legendárne zdravotnícke zariadenie, s ktorým si obyvatelia mesta po celé desaťročia „Bezručovu“ spájali, sa vrátilo v podobe najmodernejšej polikliniky 21. storočia.

Vďaka inovatívnemu konceptu manažovania zdravotnej starostlivosti formou medicínskych centier poskytuje nová poliklinika najvyšší štandard nielen pre Bratislavčanov, ale aj pacientov z iných kútov Slovenska. Podľa medicínskeho riaditeľa prof. Tibora Hlavatého, je jedným z cieľov skrátiť čakacie lehoty na vyšetrenia k špecialistom. Tie sa dnes v regiónoch pohybujú od dvoch do šiestich mesiacov.

„V medicínskych centrách, ktoré máme teraz otvorené, je čakacia doba dva až osem týždňov. Ako jednu z možností budeme ponúkať aj nadštandardnú službu – rezervačné termíny mimo ordinačných hodín, kde sa bude dať objednať pomerne rýchlo,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., internista, gastroenterológ a medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova.

Na snímke slávnostne prestrihávajú pásku zľava: starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová, prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., odborný garant Polikliniky Bezručova a herečka Lívia Bielovič, ktorá stvárňuje medicínsku riaditeľku nemocnice Bezručova v seriáli Druhá šanca.

Dôraz na prevenciu

Tunajšie medicínske centrá disponujú najmodernejším prístrojovým vybavením.

„Koncepcia centier má aj tú výhodu, že sa na jednom mieste sústredia zákroky a vyšetrenia, ktoré pacienti s danými ochoreniami potrebujú. V prípade pohybového aparátu to bude napríklad podávanie infúznej liečby, ale aj vyšetrenie denzitometrom, ktoré sa odporúča u všetkých žien po 65 roku a mužov po 70. roku. Slúži na odhalenie rednutia kostí alebo osteoporózy, ktorá vedie k patologickým zlomeninám, ktorým sa dá prechádzať,“ povedal prof. Hlavatý.

Práve prevencia je jednou zo zásad, na ktoré sa budú lekári v novej poliklinike sústrediť. Pacienti tu budú môcť absolvovať preventívne prehliadky u všeobecného lekára, preventívne kolonoskopie, či napríklad vyšetrenia znamienok.

„Preventívnymi prehliadkami je u pacientov možné včas zachytiť vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu, ktoré by mohli neskôr viesť k cievnym mozgovým príhodám alebo infarktu myokardu, ale rovnako aj niektoré onkologické ochorenia, napríklad karcinóm hrubého čreva,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Ikona Starého mesta

V prvej fáze nájdu pacienti na Bezručovej ambulancie gastroenterológie, reumatológie, dermatológie, neurológie či všeobecného lekárstva.

Na začiatku júna bude otvorená aj gynekológia, urológia, kardiológia, diabetológia a neskôr komplexné internistické centrum.

„Vítame rozšírenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v hlavnom meste, ktoré zníži čakacie lehoty na vyšetrenia v našom meste. Zároveň oceňujeme, že sa do národnej kultúrnej pamiatky vracia práve zdravotnícke zariadenie, ktoré bolo pre mnohých staromešťanov vždy ikonou a symbolom kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Nepochybujeme, že to tak bude aj počas tejto druhej šance, ktorú Bezručova dostáva,“ uviedla starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

Podľa odhadov by mohlo polikliniku od budúceho roka po plnom vybavení medicínskych centier navštíviť približne päťsto pacientov denne, čo predstavuje 120-tisíc vybavených pacientov ročne.