V Divadle Nová scéna ožijú piesne F. K. Veselého v muzikáli Bonviván

V Divadle Nová Scéna 5. mája 2023 uvedú premiéru pôvodného slovenského muzikálu Bonviván, ktorý je inšpirovaný životom a piesňami legendy slovenského hudobného divadla a populárnej hudby Františka Krištofa Veselého. V réžii Martina Kákoša sa v titulnej postave predstaví Dárius Koči.

František Krištof Veselý bol v 30. až 50. rokoch minulého storočia skutočnou divadelnou, speváckou a filmovou hviezdou. Stal sa idolom niekoľkých generácií, bol príťažlivým elegánom, diktoval vtedajšiu pánsku módu a aj bez škandálov a bulváru si získal srdcia Maďarov, Slovákov i Čechov.

Spoluzakladateľ Novej Scény
Rodák zo Skalice vyštudoval v Budapešti hereckú školu a prvé divadelné skúsenosti zbieral v provinčných maďarských divadlách. Už tam jeho talent a javisková príťažlivosť zaúčinkovali a bolo iba otázkou času, kedy sa presadí v širšom meradle.
Hviezdou prvej veľkosti sa stal po prechode do operety Slovenského národného divadla v roku 1931, kde postupne začal aj režírovať. Elegantný zjav ho predurčil aj na filmovú dráhu, v roku 1936 natočil svoj prvý film Uličnice a v tom istom roku nahral svoju prvú platňu vo firme Ultraphon. Všimli si ho aj na Barrandove, kde v priebehu troch rokov natočil 17 filmov s vtedajšími filmovými hviezdami. Po návrate z Čiech sa v roku 1946 stal spoluzakladateľom Novej scény Národného divadla, neskôr Novej scény, kde viedol súbor Hudobnej komédie. Za 19 rokov kariérne zviazaných s javiskom Novej scény režijne vytvoril 30 inscenácií a stvárnil 22 divadelných postáv. Overené zdroje uvádzajú až 111 divadelných postáv a 61 zrežírovaných inscenácií  v divadlách po celom Slovensku.

Piesne F. K. Veselého sa dodnes spievajú

V archívoch Slovenského rozhlasu nájdeme vyše dvestopäťdesiat nahrávok jeho piesní, ktoré doslova zľudoveli a dodnes sú v repertoári viacerých hudobných zoskupení.
Jeho pestrý život a úspešná kariéra na pozadí rozpadu Rakúsko-Uhorska, vzniku prvej Československej republiky, Slovenského štátu a nakoniec socialistického Československa dali tvorcom množstvo podnetov na vznik muzikálu Bonviván.

Režisér Martin Kákoš

Náš Bonviván je inšpirovaný Veselého životom, je príbehom o hercovi, pre ktorého bolo divadlo alfou a omegou jeho života a ktorý mu veľa obetoval a napriek tomu sa na neho dlhé roky takmer zabudlo. Našťastie, ostali jeho evergreeny. A dodnes stojí divadlo, ktoré vzniklo aj vďaka nemu – Divadlo Nová scéna.“

Do titulnej postavy muzikálu obsadil režisér Martin Kákoš mladého, ale skúseného sólistu divadla Dáriusa Kočiho, pre ktorého to bolo príjemné, aj keď veľmi náročné skúšobné obdobi.

Dárius Kočí počúval Veselého s babkou

„ V muzikáli spievam sedemnásť piesní, takže to nie je úplne jednoduché, som v podstate stále na javisku. Ale hrať Františka Krištofa Veselého je pre mňa radosť, rovnako ako on, chcem divadlom baviť ľudí, divákov a robiť to najlepšie, ako viem, to máme spoločné. Jeho piesne poznám od detstva, s mojou nebohou babkou som ich často počúval, mám na to krásne spomienky. A dokonca na jeden zo šansónových večerov si ma pán režisér Bednárik pozval spievať pieseň „Ja som optimista“ a vtedy mi povedal, že som pre neho taký František Krištof Veselý. A tak sa mi to celé teraz spojilo a odkazujem do nebíčka – maestro, asi ste mali zase raz pravdu…“
V úlohe alter ega, starnúceho Františka Krištofa Veselého, sa predstaví hosťujúci Ján Greššo, manželku Gizi hrá Karin Olasová.


Odznejú najznámejšie skladby
Libreto Jozefa Lenharta je pretkané osemnástimi skladbami, ktoré Františka Krištofa Veselého preslávili. Diváci si môžu vychutnať Prečo sa máme rozísť, So slzami v očiach, Ja som optimista, Len bez ženy v sprievode 12 členného orchestra pod dirigentskou taktovkou Ľubomíra Dolného.
Muzikál je aj pastvou pre oči, takmer 200 elegantných kostýmov, ktoré navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová a korešpondujú s dobou, v ktorej sa muzikál odohráva.

foto: Anton Sládek