Znížiť cholesterol sa dá aj bez liekov

Choroby srdca a ciev postihujú až 76% seniorov. Nebolia a nemajú príznaky, preto ich príchod často ignorujeme. Vyhnúť sa ateroskleróze či infarktu je aj vo vašich rukách.

Ľudí trpiacich zvýšeným cholesterolom je vysoké percento, preto je dôležité starať sa o svoje zdravie permanentne a predchádzať tak možným ochoreniam.

Výstrahou pre každého z nás by mal byť fakt, že zvýšená hladina cholesterolu spôsobuje aterosklerózu, ochorenie tepien, pri ktorom sa obmedzuje prietok krvi.

Ako sa môžeme vyhnúť podobným zdravotným neduhom?

Výskyt kardiovaskulárnych chorôb je alarmujúci, čo potvrdzujú rôzne výskumy a štúdie. Na kardiovaskulárne ochorenie zomrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu.

Už dávno neplatí, že vysoká hladina cholesterolu sa týka len starších ľudí. Táto informácia je pre laikov skutočne prekvapujúca, najmä pre mladých ľudí, ktorí sa vo všeobecnosti nepovažujú za skupinu, ktorú môže toto ochorenie postihnúť.

Cholesterol má síce fyziologickú úlohu a je nevyhnutný pre dobré zdravie, ak však hovoríme o jeho vysokej hladine, tá nie je prospešná pre náš organizmus a zapríčiňuje kardiovaskulárne ochorenia.

Kardiovaskulárne ochorenie je celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí na neprenosné ochorenia. Z 10 popredných príčin úmrtí na celom svete tvorili práve kardiovaskulárne ochorenia (KVO) v roku 2012 až 28 % všetkých úmrtí. V priemere jeden Američan zomrie na KVO každých 40 sekúnd, čo zodpovedá zhruba 2 200 úmrtiam každý deň.

Podľa kardiológa a obezitológa, MUDr. Ivan Majerčáka, Slováci najčastejšie umierajú práve na srdcovo-cievne ochorenia. Trend je síce klesajúci, nie je však menší v porovnaní s okolitými krajinami.

Problémom je, že rizikové faktory KVO nebolia a nemajú príznaky, preto ich ľudia ignorujú.

Znepokojujúce je, že až 9 z 10 Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia.

Medzi rizikové faktory zaraďujeme fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, nadváhu a obezitu, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, nadmerný príjem soli a vysokú hladinu kyseliny močovej.

Kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák.

Choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. S vekom tento podiel prudko rastie, a to už pomerne zavčasu. Pri 20 až 24 ročných ľuďoch je to 10, pri 40 až 44 ročných je tento podiel až 31 % a pri 60 až 64 ročných ľuďoch je to až alarmujúcich 76 %.

MUDr. Ivan Majerčák, zdôrazňuje, že je preukázaná príčinná súvislosť medzi hladinou cholesterolu a kardiovaskulárnym rizikom. Na vzorke 262 tínedžerov a mladých ľudí sa skúmala prevaha koronárnej aterosklerózy intravaskulárnym ultrazvukom.

Závery ukázali, že ateroskleróza, ktorá je zapríčinená aj zvýšeným cholesterolom, začína už v mladom veku. Jeden zo šiestich tínedžerov mal aterosklerotický plát v koronárnom riečisku.

Čo je príčina?

Dlhodobé pitie alkoholu, fajčenie, nevyvážená strava, nedostatok fyzickej aktivity a nadváha sú faktory, ktoré prispievajú k zvýšenej hladine cholesterolu.

Ak je jeho hladina nad 5,0 mmol/l, máme dočinenia s vysokým cholesterolom. Forma „zlého“ cholesterolu sa ukladá v stene tepien a upcháva ich.

Neriešením tohto problému si môžete privodiť porážku a srdcový infarkt. Uchyľovať sa k liekom nemusí byť prvým krokom, ktorý urobíte v boji proti cholesterolu. Takáto liečba sa zvažuje iba v tom prípade, že hypercholesterolémiu nie je možné kontrolovať inak. Vyhnúť sa medikamentom je možné nefarmakologickými opatreniami a zmenou životného štýlu.

Vysoký cholesterol pod kontrolou

Prvým krokom k zvládnutiu vysokého cholesterolu by mala byť zmena životného štýlu. Pre mnohých je práve toto strastiplná cesta. Nie vždy sa nám podarí prijímať v bežnej strave dostatok potrebných vitamínov, minerálov a iných látok prospešných pre naše zdravie.

Je to tým, že jedlo je nekvalitné alebo tepelnou úpravou stráca potrebné vitamíny a živiny. A práve vtedy je vhodné zaradiť výživové doplnky.

Za nefarmakologické opatrenia sa považuje diéta, fyzická aktivita, relax, nefajčenie a obmedzenie konzumácie alkoholu. Je dôležité však povedať, že diéta a zvýšená fyzická aktivita vedú síce k zníženiu cholesterolu o maximálne 10 %, ale bohužiaľ nevedú vždy k dosiahnutiu ani udržaniu cieľových hodnôt.

Čo sú nutraceutiká?

So zmenou životného štýlu sa spája aj pojem zdravých funkčných potravín, doplnkov výživy, nutraceutík. Sú to také doplnky výživy, ktoré obsahujú bioaktívne zložky izolované z potravín a sú spracované vo farmaceutickej kvalite. Zároveň ide o doplnok, ktorý zlepšuje zdravotný stav v dávkach presahujúcich dávky získané z bežnej potravy.

Napríklad prípravok ARMOLIPID PLUS je vytvorený zo šiestich nutraceutík. Na kontrolu lipidov slúži fermentovaná červená ryža, polikozanol a berberín. O hladinu homocysteínu sa stará kyselina listová.

Farmaceutka a klinická farmakologička PharmDr. Andrea Gažová.

Podstatnou súčasťou prípravku ARMOLIPID PLUS sú aj antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antixodantu, ktorým je astaxantín (500-krát účinnejší ako vitamín E), a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje svalovú bolesť.

„Inovatívne zloženie tohto prostriedku znižujúce hladinu cholesterolu bolo vytvorené tak, aby sa doplnila málo účinná diéta u pacientov s dyslipidémiou (LDL> 3 mmol/l) a s nízkym kardiovaskulárnym rizikom (do 5 %). Výsledky po 16-tich týždňoch u pacientov preukázali, že vďaka prostriedku ArmoLIPID PLUS významne poklesol celkový cholesterol až o 19 % a LDL cholesterol až o 23 % s priamym dopadom na úroveň kardiovaskulárneho rizika,“ zdôrazňuje farmaceutka a klinická farmakologička PharmDr. Andrea Gažová.

ArmoLIPID PLUS (odporúčané ceny v lekárňach: 15 EUR/30 tabliet; 27 EUR/60 tabliet) je patentovaný výživový doplnok, ktorý napomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a podporuje zdravý životný štýl.

Je to prírodný výživový doplnok obsahujúci 6 synergicky pôsobiacich zložiek: fermentovaná červená ryža (200 mg), berberín (500 mg), kyselina listová (0,2 mg), astaxantín (0,5 mg), polikozanol (10 mg) a koenzým Q10 (2 mg).

Dodržiavanie diéty a súčasné užívanie ArmoLIPIDu PLUS v porovnaní so samotnou diétou preukázalo počas 4 mesiacov dvojnásobnú účinnosť pri znížení cholesterolu2.

ArmoLIPID PLUS pomáha v kombinácii s vhodnou stravou kontrolovať hladinu cholesterolu a je určený dospelým ľuďom, ktorí sa chcú efektívne starať o hladinu svojho cholesterolu prírodnou cestou.

Užívanie ArmoLIPID PLUS – 1 tableta raz denne , zapiť vodou.

inzercia