Problémy s kĺbami a čo robiť pred a po operácii

Aký význam má fyzioterapia pred operáciou? Prečo má rehabilitácia pri opotrebovaných kĺboch význam a čo robiť pred a po operácii odpovedá Mgr. Lucia Merceková, riaditeľka centra fyzioterapie Revitalis.

Ak sa chystáte na výmenu bedrového či kolenného kĺbu, trpíte iste bolesťami mesiace, často aj roky. Nezriedka je stav spojený s veľkým obmedzením pohybu a každá snaha o pohyb je mimoriadne bolestivá. Tak ako ešte rehabilitovať? To je nepredstaviteľné. Fyzioterapeuti využívajú mnoho metód a cvičebných pomôcok vo svojej práci. V tomto prípade ide o udržanie tej pohyblivosti ktorá ostala, prípadne uvoľnenie skrátených zatuhnutých svalov a dosiahnutie uvoľnenia rozsahu pohybu ak je to ešte možné. Avšak čo je najdôležitejšie, zvýšenie svalovej sily dôležitých svalových skupín, ktoré budete mimoriadne potrebovať v pooperačnom období. Sú to svaly zodpovedné za to, že sa vám pri postavení po operácii nepodlomia kolená, umožnia vám pohyb ktorý po operácii bude bezbolestný, budete vedieť kráčať so správnym stereotypom chôdze a pod.

Ako môže fyzioterapia pomôcť

Šikovný fyzioterapeut s vami natrénuje vstávanie z postele, pretočenie sa na bok za podmienok aké budete mať po operácii. Natrénuje chôdzu s doporučeným typom barlí, ktoré budete niekoľko týždňov či mesiacov po operácii používať, aby ste nemali strach. Vyhnete sa tak prekvapeniu ako chodiť po schodoch s barlami po operácii, ako si sadať na toaletu, ako pripraviť výšku postele, upraviť kúpeľňu na dennú hygienu.. Fyzioterapeut odporučí aj konkrétny typ pomôcky a vy môžete požiadať lekára o predpis. Získať predstih vo svalovej sile, znamená obrovskú rezervu v čase úpadku svalovej hmoty tesne po operácii. A to prináša zásadný rozdiel v rýchlosti a dĺžke rekonvalescencie.

Po operácii sa chceme čo najskôr vrátiť späť do života, do plnej záťaže

Po operácii rehabilitácia začína hneď na druhý deň od operácie ešte v nemocnici. Možno by ste namietali, že iste budete trpieť bolesťou. Verte mi, že väčšie bolesti vám spôsobuje zodraný kĺb šúchaním kosti o kosť. Sú pracoviská, ktoré berú pacientov hneď do bazéna, samozrejme so špeciálnym prekrytím operačnej rany. Je úžasné pracovať v odľahčení váhy končatiny vo vodnom prostredí. (snáď sa aj u nás vybudujú takéto multifunkčné rehabilitačné zariadenia vo väčšom počte) V našich podmienkach ide skôr o fyzioterapiu na lôžku, vertikalizácia, posadenie do kresla či na posteli a chôdza. A v týchto chvíľach využijete všetko čo ste natrénovali v predoperačnom období. Vyhráva ten, kto vie ako na to a nestráca čas postupným objavovaním sveta fyziológie pohybu. Ambulantná fyzioterapia začína od momentu vybratia stehov a to manuálnym uvoľňovaním jazvy. Prečo je to potrebné? Bolo by smutné nemôcť ohnúť koleno, pretože vás ťahá jazva, hoci nový kĺb vám to už umožňuje. Fyzioterapia pokračuje následnou prácou pre zvýšenie rozsahu pohybu v jednotlivých kĺboch a samozrejme obnovou svalovej sily, vytrvalosti. V poslednej fáze prebieha stabilizačno – balančný tréning. Zjednodušene ide o aktivity, ktoré podporujú reakčné schopnosti človeka na nepredvídané situácie. V praktickom živote ich využívame na udržanie vzpriamenej polohy, teda ostať bez pádu pri zapotácaní, pošmyknutí, potknutí čiže vyrovnať balans.

Kedy sa dá oddialiť operácia a ako?

Z našej skúsenosti vyplýva, že nie všetky artrotické kĺby treba hneď vymieňať. Terapeutická metóda McKenzie ponúka možnosť špecificky vybraným pohybom v presnom načasovaní prehladiť chrupavku kĺbu, odstrániť nerovnosti, ktoré spôsobujú bolesti v prvých štádiách opotrebovania. Teda reálne pri I.-II. stupni artrózy vieme bolesti odstrániť a výrazne predĺžiť funkčnosť kĺbu. V III. štádiu opotrebovania vieme zvýšiť kvalitu života bez bolesti, pokiaľ už nie sú prítomné výrazné adaptačné zmeny i na iných kĺboch, ktoré by proces liečby sťažovali alebo by mu bránili .Štvrté štádium je spravidla už definitívne poškodenie v nezvratnom procese a výmena kĺbu je jediná možnosť ako sa zbaviť bolesti a používania analgetík.

Má vplyv aj obuv na stav kĺbov?

Keďže chodidlo je báza pre všetky štruktúry „nastavané na seba“, je veľmi dôležité ako je báza/chodidlo vycentrované, či je stabilné a plne funkčné. Ak totiž dovolíte napr. vašim členkom prepadávať dovnútra v starých „vyšmajdaných“ topánkach, deformujete kolená – naťahujete väzy z vnútornej strany a z vonkajšej strany nutne kĺb nadmerným tlakom skôr opotrebujete. To ešte nie je všetko, pretože aj vo vyšších poschodiach dochádza napr. k rotácii bedrových kĺbov, asymetrii v oblasti panvy, k preťaženiu krížov, krčnej chrbtice.

Taktiež prispievate k preťaženiam, ktoré môže viesť k bolesti hlavy. Nevhodná obuv je zdrojom mnohých problémov. Iste si pamätáte, že pred viac ako tromi desiatkami rokov za „obyčajné“ ploché nohy vojaci udeľovali tzv. modrú knižku. To nebol rozmar doby. Vojaci dobre vedeli a vedia, že ten, kto ma takýto problém, neodpochoduje požadovanú vzdialenosť, nevydrží pre bolesti na rôznych častiach tela v plnej zbroji – nie je to dobrý vojak.

Čo nerobiť pri opotrebovaných kĺboch?

Zopár mýtov, ktoré počúvam od našich pacientov:

1. musím šetriť kĺb a preto sa budem minimálne pohybovať

  • treba zvoliť vhodnú pohybovú aktivitu alebo šport a udržiavať rozsah pohybu a svalovú silu primerane veku a štádiu poškodenia

2. rozhýbem to v termálnych vodách

  • je nutné vedieť, že pravidelným , opakovaným kúpaním sa v termálne vyhriatych vodách, môžete podporiť úbytok vápnika z kostí, čím zhoršíte prípadnú osteporózu a pevnosť kostí k operácii, neplatí to pri kúpeľnom, indikovanom pobyte

.3. nesmiem pri cvičení artrotických kĺbov cítiť bolesť

  • istý mierny stupeň bolesti je žiadúci práve k udržanie aktuálnej pohyblivosti. Ustupovaním pred bolesťou uberáte z aktuálnych možností pohyblivosti a stav sa zhoršuje rýchlejšie.

4. ak to poriadne zaťažím, rozhýbem to – tak budem behať, skákať,lyžovať….

  • skoky, poskoky, tvrdšie dopady niesú vhodnou záťažou. Práve naopak, rýchlejšie deformujú kĺb a približujete sa k operácii zrýchlene.

Čo je dôležité?

  • nájdite si fyzioterapeuta, ktorý má dostatočnú skúsenosť a bude trpezlivý
  • je pravdepodobné, že si cvičenie na prvý krát nezapamätáte alebo ho nevykonáte správne. Preto požiadajte o videonahrávku alebo nákres cvičenia s podrobným popisom.
  • noste dostatočne širokú, ale zároveň pevnú obuv. Mala by vyhovovať vašim individuálnym potrebám.
  • ak vám lekár/fyzioterapeut odporučí, dajte si vyrobiť individuálne stielky do topánok, zachránite sekundárne poškodenia aj vzdialených kĺbov či prehĺbenie svalovej disbalancie.
  • dostatočne a primerane sa hýbte. Myslite na to, že sme stvorení na pohyb, nie na vysedávanie pri televízii, či počítači.
  • ak máte problém pohybového aparátu, verte, že tabletka nie je riešenie. Pohybový aparát sa lieči pohybom!