Kráľovské venné mestá: Chrudim

FOTO: Muzeum loutek, Mydlářovský dům

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest (Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto) kedysi patrilo českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Chrudim je najväčším mestom turistickej oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Železných hôr a Polabskej nížiny južne od Pardubíc.

Môže sa pochváliť jednou z najväčších mestských pamiatkových zón vo východných Čechách, súčasťou ktorej sú aj budovy troch chrudimských múzeí s moderne pojatými expozíciami – Múzeum bábkarských kultúr, Múzeum barokových sôch a Regionálne múzeum v Chrudimi.

Dominantou mesta je kostol Nanebovzatia Panny Márie. V jeho interiéri nájdete legendami opradený „zázračný“ obraz sv. Salvátora, o ktorom rozpráva aj expozícia s názvom Mozaika z dejín regiónu v Regionálnom múzeu.

Zaujme vás aj tamojšia expozícia z tvorby Alfonsa Muchu.

Deti aj dospelých zabaví putovanie s bezhlavým kapucínom v Múzeu barokových sôch. V bábkárskom múzeu nájdete okrem bábok z celého sveta aj herňu – morský svet.

Historické jadro mesta každoročne prepožičiava nezameniteľnú atmosféru mnohým kultúrnym a športovým akciám na čele s festivalom Loutkárska Chrudim.

FOTO: Námestie s kostolom.

Chrudim je „Bránou Železných hôr“

Priaznivci aktívneho odpočinku preto ocenia mestské rekreačné lesy na Podhore s rozhľadňou, cykloparkom či singltrekom, priamo na okraji chránenej krajinnej oblasti a Národného geoparku Železnej hory.

Do neho patrí na Deblove aj viac ako 5 000 000 000 rokov staré morské dno prevŕtané od červov, trilobiti, žraločie zuby a iné skameneliny.

V Stolanoch v zabudnutom lome si môžete z piesku vlastnoručne vyhrabať aj kostru dinosaura. V blízkych Bítovanoch sa vydajte do minizoo.

Viac informácií nájdete tu: www.chrudimsky.navstevnik.cz

FOTO: Muzeum loutkarskych kultur

Súťažná otázka číslo 3: Ktoré múzeum sa v Chrudimi nenachádza?

a. Muzeum loutkářských kultur
b. Muzeum barokních soch
c. Muzeum českého karosářství

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 25.októbra 2022.