Objavte unikátne Svetové dedičstvo u našich susedov

Označenie Svetové dedičstvo udeľuje UNESCO miestam, ktoré podávajú unikátne svedectvo o dávnych kultúrach alebo predstavujú prírodnú lokalitu mimoriadneho významu. V súčasnosti (stav 2022) je v Zozname svetového dedičstva zapísaných 1154 prírodných a kultúrnych lokalít v 167 krajinách. Už sme predstavili Slovensko, ktoré má šesť vzácnych kultúrnych pamiatok UNESCO , dvanásť takýchto výnimočných kultúrnych a prírodných pamiatok sa nachádza aj v Rakúsku.

Patria sem historické centrá miest Viedeň, Graz a Salzburg s impozantnými stavbami všetkých významných štýlov, Halštat v hornorakúskom regióne Salzkammergut , ktorý návštevníkov uchváti bohatou históriou a prekrásnou polohou, dolnorakúska Semmerinská železnica, majstrovské technické a architektonické dielo a región Wachau, tiež v Dolnom Rakúsku ktorý vďaka terasovitým viniciam, kláštorom, hradom, zámkom a malebným vinohradníckym dedinkám patrí k najkrajším riečnym údoliam na svete.

Viedeň

Viedeň je cestou do minulých storočí, určená tromi staviteľskými epochami. Stredovek s gotickým Dómom sv. Štefana, baroko a  neskoré 19. storočie – Kunsthistorické a Prírodovedné múzeum, Štátna opera a Parlament postavené v slohu Ringstraßenstill na okružnej triede Ringstraße. Do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je zaradený aj barokový zámok Schönbrunn , ktorý je skvostom nielen z architektonického hľadiska s nádherným vybavením.

Salzburg

Salzburg je hudobnou a kultúrnou metropolou. Významnými predstaviteľmi tejto tradície je „všadeprítomný“ Wolfgang Amadeus Mozart a divadelník Max Reinhardt, ktorý v roku 1920 založil Salzburské hudobné slávnosti.

Ku kultúrnemu dedičstvu UNESCO patrí staršia časť historického centra na ľavom brehu rieky Salzach, so štvrťou Kaiviertel, vrchy Festungsberg a Mönchsberg. V zozname nájdeme približne 1000 objektov, pričom asi polovica budov spadá pod pamiatkovú ochranu. Citlivou rekonštrukciou prešla nedávno ulička Getreidegasse, „tepna historického centra Salzburgu“, ktorá bola nanovo vydláždená žulovými kameňmi. Obnovená bola aj ulica Linzergasse a historická záhrada Zwergerlgarten v komplexe Mirabellgarten. V súčasnosti prebieha výstavba návštevníckeho centra venovaného svetovému kultúrnemu dedičstvu, ktoré má svoje brány otvoriť v roku 2024.

Graz

Staré mesto charakterizujú rôznorodé stavebné slohy, ktoré siahajú od gotiky až po súčasnosť. Nedotknuté historické jadro rozličných štýlov a období je odrazom  stáročnej čulej kultúrnej výmeny. Pestrú paletu tisícok unikátnych grázskych striech, výnimočnú mozaiku červených škridlicových striech, veží a moderných strešných konštrukcií môžete obdivovať z vrchu Schlossberg, kde sa nachádza aj veža Uhrturm – symbol mesta viditeľný už zďaleka.

K Svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO patrí aj zámok Eggenberg na okraji mesta. Tento najväčší barokový zámok v Štajersku kedysi spolu s hradom v centre Grazu využívali Habsburgovci ako svoje druhé sídlo. Dnes si návštevníci môžu pozrieť jeho prepychové vnútorné priestory, obrazy v Alte Galerie, zbierku mincí a archeologické múzeum.

Halštat v hornorakúskom regióne Salzkammergut na úpätí Dachsteinu

V srdci regiónu „Soľnej komory“ (Salzkammergut) leží dedinka Halštat a Halštatské jazero. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol región Hallstatt-Dachstein-Salzkammergut zapísaný v decembri 1997. Za toto ocenenie vďačí región mimoriadne krásnej prírode a bielemu zlatu. Už v dobe bronzovej sa v halštatskom Hochtali ťažila soľ a obchod s „bielym zlatom“ po stáročia riadil život miestnych obyvateľov. V Halštate môžu návštevníci navštíviť najstaršiu soľnú baňu na svete.

Halštat je jedno z najvyhľadávanejších miest návštevníkov z celého sveta, ktorí obdivujú najmä staré hrazdené domy, malebnú polohu pri Halštatskom jazere a výhľad na impozantný masív Dachsteinu. Idylická dedinka s iba 800 obyvateľmi láka na pešiu prechádzku. Ak sa chcete dozvedieť viac o jej histórii, navštívte Múzeum svetového dedičstva. Praktickým riešením pre jednodňové výlety je turistický lístok UNESCO-Welterbeticket. Zahŕňa plavbu loďou po Halštatskom jazere z Obertraunu do Halštatu, spiatočnú jazdu lanovkou Dachstein-Krippenstein-Seilbahn a vstup do Dachsteinskej ľadovej jaskyne. V celom regióne nájdete tiež rôzne tematické chodníky s informačnými tabuľami a interaktívnymi prvkami.

Semmerinská železnica, kedysi prvá vysokohorská železnica na svete

V roku 1854 prešiel po prvý raz vlak z Viedne cez horský úsek Semmeringu vo Viedenských Alpách. Asi sedem rokov pracovalo desaťtisíc mužov a žien na vybudovaní trate podľa plánu, ktorý navrhol Carl Ritter von Ghega. Jeho železnica predstavuje majstrovské technické dielo. Z Gloggnitzu do Mürzzuschlagu prekonáva 459 výškových metrov a prechádza cez 100 oblúkových mostov, 16 viaduktov a 15 tunelov. Vlakové spojenie prinieslo so sebou turistický rozmach. Na prelome 19. a 20. storočia sa vtedajšia spoločenská smotánka v lete s obľubou zdržiavala na Semmeringu. K slávnym hosťom obdobia fin de scièle patrili Sigmund Freud, Oskar Kokoschka, Alma Mahlerová-Werfelová či Arthur Schnitzler.

Dnešní návštevníci majú viacero možností ako sa dozvedieť viac o minulosti Semmerinskej železnice, ktorá sa radí k Svetovému dedičstvu UNESCO od roku 1998. Počas jazdy vlakom po Semmerinskej trati návštevníkom prezradí najzaujímavejšie informácie audiosprievodca. Turisti by si nemali nechať ujsť železničný turistický chodník. Zo stanice Semmering ich zavedie na miesta s najkrajším výhľadom, ako je „20-šilingová vyhliadka“: pohľad z tohto miesta na viadukt „Kalte Rinne“ bol kedysi totiž vyobrazený na 20-šilingovej bankovke. Zaujímavé fakty sa dozviete aj v Informačnom centre o Svetovom kultúrnom dedičstve na železničnej stanici Semmering, v Ghegovom múzeu v Breitensteine na úpätí Semmeringu, ako aj prostredníctvom aplikácie, ktorá prezradí históriu železnice z perspektívy jej konštruktéra Carla Rittera von Ghegu. 

Regiónom Wachau v Dolnom Rakúsku sa Dunaj vinie po dĺžke 33 kilometrov

Táto vinohradnícka oblasť s bohatou históriou patrí k najkrajším riečnym údoliam v Európe. Strmé terasovité vinice na severnom brehu, mierne sa zvažujúce ovocné sady na južnom brehu a medzi tým malebné dedinky s kľukatými uličkami: dolnorakúsky región Wachau je skutočným klenotom, ktorý sa od roku 2000 pýši označením Svetové dedičstvo UNESCO. Organizácia UNESCO tak vyznamenala jedno z najstaršie osídlených území v Európe, o ktoré sa jeho obyvatelia príkladne starajú a chránia ho pred veľkými zásahmi. Za vinársku tradíciu vďačí Wachau pôvodne Rimanom, neskoršie ovplyvňovali kultúrne dianie početné kláštory.

Známe miesta, ako sú Krems, Dürnstein, Weißenkirchen, Spitz a Melk, najpohodlnejšie spoznáte z paluby niektorej z výletných lodí. Ak máte radi pohyb, vyberte sa na bicykli po Dunajskom cyklochodníku, ktorý vedie po oboch brehoch rieky. Turisti sa môžu vybrať spoznávať región po Chodníku svetového dedičstva Wachau. Tento 180 kilometrov dlhý diaľkový turistický chodník vedie okolo Wachau v 14 etapách. Príjemnú prestávku spojenú so zaujímavou prehliadkou ponúka na jeho trase 13 malebných dediniek, reštaurácie a podniky s mladým vínom „Heuriger“, 20 hradov, ruín a zámkov, ako aj pôsobivé kláštory Melk a Göttweig. Trasu si turisti i cyklisti môžu zostaviť pomocou aplikácie „Wachau-Nibelungengau-Kremstal“-App, ktorá im poskytne tipy na zaujímavé výlety na cestnom i horskom bicykli a aj  pešo.

Úvodný obrázok Radnica Viedeň
Zdroj Foto: redakcia