Petrof – ako sa buduje značka a rodinnná firma

Klavíry značky Petrof poznajú hudobníci aj milovníci dobrej hudby na celom svete. Hrali a skladali na ňom naslávnejší hudobníci – Gustáv Mahler, či Paul McCartny. Prvý klavír opustil dielňu Antonína Petrofa v roku 1864. Od tých čias s touto značkou vzniklo okolo 635 tisíc nástrojov, ktoré firma vyváža do takmer sedemdesiat krajín po celom svete.

V Hradci Králové, v Múzeu Petrof nás sprevádza pani Ivana Petrofová, predstaviteľka 5. generácie rodinnej firmy a rozpráva o rodinnej genéze, rozvoju a budovaniu firmy, predstavuje najslávnejšie nástroje…

Ivana Petrofová , riaditeľka Múzea Petrof

Z truhlára výrobca klavírov

Zakladateľ firmy Antonín Petrof

Zakladateľ Antonín Petrof (1839 – 1915) sa narodil v Hradci Králové a začal sa učiť remeslo u otca – truhlára. On však chcel vyrobiť klavír, a tak odišiel do Viedne, kde strávil päť rokov u známej firmy staviteľov klavírov. Prvý vlastný nástroj postavil v otcovom podniku v roku 1864. O desať rokov ju začal rozširovať a z truhlárskej dielne postupne vybudoval „klavírovú“. Manželka Marie Götzová sa stala šikovnou prokuristkou a vo firme začali postupne pracovať aj synovia Jan, Antonín a od roku 1914 aj najmladší Vladimír. Po smrti rodičov sa ujal vedenia spoločnosti a stal sa predstaviteľom 2. generácie.

Keď roku 1928 nastúpila 3. generácia rodinnej firmy – bratranci Dimitrij, Eduard a Eugen, klavír Petrof už mal svetové meno a vyvážali ho do celého sveta.

Po znárodnení roku 1948 vznikol štátny podnik, postupne prešli z ručnej výroby na pásovú a klavíry predávali najmä do Sovietskeho zväzu. Rodina žila v núdzi, dokonca nesmeli ani vstúpiť do fabriky, napriek tomu v rodnom meste zostali žiť.

Boj o firmu

Po privatizácii v roku 1991 sa vedenia ujal inžinier Jan Petrof – syn Dimitrija a pravnuk zakladateľa Antonína, predstaviteľ 4. generácie rodinnej firmy. Osem rokov trvalo, kým mu štát vrátil rodinný podnik – aj to len 4 percentá jeho hodnoty. Ak si chcel kúpiť zvyšných 94 %, musel si v bankách požičať 250 miliónov korún.

Prvý významný krok bol nielen symbolický, ale aj nutný – zrušil pásovú výrobu a znovu sa všetko začalo robiť ručne. Nebolo to ľahké, odišlo veľa zamestnancov, dlhy aj lacná konkurencia v Ázii spôsobili veľkú krízu. S ňou začala bojovať jeho dcéra Zuzana Ceralová Petrofová, ktorej v roku 2000 odovzdal podnik.

Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka spoločnosti Petrof

Dnes je táto veľmi úspešná a oceňovaná manažérka konateľkou a riaditeľkou spoločnosti. So sestrou Ivanou, riaditeľkou Múzea Petrof, tvoria 5. generáciu rodinnej firmy, ktorá je najväčším výrobcom akustických klavírov a pianín v Európe – vyvážajú ich do 64 krajín piatich kontinentov.

Ročne vyrobia približne 800 klavírnych krídel a 1200 pianín. Od roku 1864, keď Antonín Petrof vyrobil prvý klavír, ich predali asi 635 tisíc. Po boku pani Zuzany už pracuje jej dcéra Anna Prousková Petrofová, ktorá spolu s manželom Adamom, riaditeľom strategického rozvoja, založili 6. generáciu spoločnosti Petrof.

Majstri svojho remesla

V továrni pracuje dnes vyše 200 zamestnancov, skúsených klavírnických majstrov, predovšetkým truhlárov, ale tiež lakovníkov či ladičov. Medzi nimi nechýbajú ani Slováci.

Stavba klavíra je skutočne náročná a dlhá – len pianíno sa „rodí“ asi rok a stojí od 250 000 českých korún. Krídlo sa stavia aj dva roky a jeho cena začína na jednom milióne. Najdrahšiu prémiovú značku Antonín Petrof, ktorá sa roky vyvíjala, vytvorili k 150. výročiu založeniu firmy a jej cena je okolo 4,5 milióna českých korún.

Pianola Petrof s elektromotorom, r. 1929

Majstri firmy Petrof sú schopní vyrobiť akýkoľvek nástroj presne podľa individuálnych požiadaviek, v rôznych farebných odtieňoch aj z neobvyklých materiálov, dokonca aj z betónu.

Najstarší vystavený klavír z r. 1867

Pri stavbe krídla Madrona úspešne použili metódu intarzie, klavír Rococo sa hodí do štýlových interiérov, pianíno Next má moderný minimalistický dizajn… Napríklad, jeden starý pán mal už nefunkčný klavír, ale nechcel sa s ním rozlúčiť. Majstri vo fabrike sa s ním pohrali a odovzdali mu originálny funkčný bar.

V múzeu je najstarší nástroj z roku 1867, ale aj Pianola Petrof z roku 1929 so švajčiarskym elektromotorom a pneumatickou mechanikou. Veľmi cenný je klavír z roku 1938 s československým znakom a je tu aj dokonca klavír s krídlami…

Petrof fandí a pomáha mladým

Pred piatimi rokmi rodina otvorila novú PETROF Gallery, ktorú vedie najmladšia „Petrofka“ – Anna Prousková. Sestry Zuzana a Ivana si splnili sen – rekonštrukciou starej výrobnej haly s pásovou výrobou vznikli moderné, elegantné, originálne priestory. Petrof showroom je dokonalý klavírny salón, kde sa môžete prechádzať, obdivovať vystavené nástroje, vyberať si podľa ceny či farby a hneď na mieste si ich vyskúšať. V Petrof café ponúkajú výbornú kávu z hradeckej pražiarne a zákusky z miestnych zdrojov.

Pre milovníkov hudby tu pripravujú kaviarenské koncerty rôznych žánrov, kde si môžu návštevníci dokonca sami zahrať na vystavených nástrojoch. Na jednom klavíri sme objavili autogram Laca Décziho, legendárneho slovenského trubkára. Nostalgicky som si spomenula ako som sa učila hrať na našom staručkom plnopancierovom pianíne Petrof, ktoré si priniesol otec po svadbe s mamou v roku 1948 . Síce sa klaviristka zo mňa nestala považujem však klavír za kráľovský hudobný nástroj a značku Petrof za svetovú.

Pri vchode do najväčšej Petrof hall Antonína Petrofa nás privítal zvuk klavíra. Bugati step od Jaroslava Ježka pre štyri ruky hrali súrodenci Kohloví, žiaci základnej umeleckej školy. Táto novootvorená koncertná sieň so špičkovou technikou a akustikou sa môže v krátkom čase zmeniť na spoločenské podujatie pre 500 osôb, výstavné priestory, módnu prehliadku či turnaj v boxe.

My sme sledovali posledné skúšky pred veľkou udalosťou – festivalom ZUŠ OPEN. Tento rok v máji a júni sa konal už 7. ročník celoštátneho festivalu základných umeleckých škôl (ZUŠ) vo verejnom priestore. Hudba, tanec, divadlo, výstavy či workshopy v podaní malých umelcov sa uskutočnili po celej Českej republike a po dvoch týždňoch vyvrcholili v Prahe celodenným programom v priestoroch Senátu Parlamentu ČR. Účinkovalo tam takmer 800 najlepších žiakov umeleckých škôl, ktorí reprezentovali vyše 250 000 žiakov a študentov z 528 „zušiek“.

Detail interiéru Petrof hall

Patrónkou tejto pravdepodobne najrozsiahlejšej kultúrnej udalosti v Čechách je svetoznáma česká mezzosopranistka Magdalena Kožená, ktorá v roku 2016 založila nadačný fond na podporu moderného hudobného vzdelávania.

Do tohto obrovského podujatia sa zapojili aj Petrofovci. Aj oni chcú  podporovať základné umelecké školy pri vyhľadávaní, rozvoji a podpore detských talentov. Dlhoročná spolupráca spoločnosti s umeleckým školstvom teraz vyústila do spoločného koncertu žiakov základných umeleckých škôl královohradeckého regiónu ZUŠ OPEN v hale Antonína Petrofa.

Úvodné foto: PETROF Gallery – splnený sen sestier Petrofových
Zdroj Foto: autorka a archív