Prečo sa vzdelávať aj po päťdesiatke

Aj vám sa stane, že sa zasnívate a spomeniete si, ako ste sa kedysi veľmi chceli naučiť po anglicky, nemecky, francúzsky či po taliansky? Najmä v období pred dovolenkou, počas alebo teraz po nej?

Učiť sa cudzí jazyk poskytuje okrem nových horizontov a spoznávania kultúr aj perfektnú príležitosť precvičiť si pamäť a rozhýbať mozgové závity. Je všeobecne známe, že po 45-tom roku života naše kognitívne funkcie začínajú degradovať, aj preto je veľmi dôležité, aby sme sa rovnako ako telu venovali aj našej hlave. Mozog totiž funguje ako sval a ak ho dostatočne nenamáhame, podobne ako akékoľvek iné svaly na tele ochabuje. Je vedecky dokázané, že štúdium jazykov účinne zapája obe mozgové hemisféry, podporuje mozgovú plasticitu a zároveň vytvára nové neurónové prepojenia.

Čo vás teda brzdí? Je to čas?

Máte problém s časom a lietate na všetky strany, neviete, kde je sever a neviete si nájsť kvalitný čas na seba? Vnuci, vnučky, pracovné povinnosti, záhrada, chalupa a pod. Máme pre vás tip! Čo tak učiť sa cudzí jazyk online? Pri online kurzoch totiž učením strávite jednu celú hodinu čistého času, odkedy sa pripojíte na ZOOM, až kým nezaklapnete počítač. Navyše sa učíte z pohodlia domova, kde si viete efektívne nastaviť a prispôsobiť svoj vlastný komfort.

Je to vek?

Je vedecky dokázané, že naše kognitívne schopnosti sa vekom znižujú a za vrchol a zlomový bod sa považuje práve 45-ty rok života. Táto degradácia kognitívnych funkcií je známa pod pojmom kognitívny úpadok alebo jednoducho starnutie mozgu. Vedci zistili, že v tomto období života je možné zažívať spomalenie procesu učenia a môžete na sebe pozorovať prvé problémy s krátkodobou pamäťou.

Výskum vedcom ukázal, že šedá hmota v mozgu s vekom postupne ubúda a tento úbytok má vplyv aj na kognitívne schopnosti. Niektoré kognitívne procesy, ako je riešenie problémov alebo flexibilné myslenie, nám preto s vekom môžu robiť ťažkosti. Mnohí dospelí preto môžu mať po päťdesiatom roku života aj problém s koncentráciou.

Okrem toho je tento proces výsostne individuálny, u niekoho môže nastať skôr, u niekoho neskôr a u niekoho nastať vôbec nemusí. Udržiavať si vynikajúce kognitívne schopnosti do vysokého veku je vo veľkej miere ovplyvnené genetickými faktormi, ale najmä životným štýlom.

Ako spomaliť starnutie mozgu

Vedeli ste, že obrovskú zmenu viete dosiahnuť práve využívaním spôsobov, ktoré starnutiu mozgu pomáhajú predchádzať alebo ho dokonca dokážu spomaliť? Okrem zdravého stravovania, fyzickej aktivity, duševnej stimulácie a sociálnej interakcie medzi tieto spôsoby patrí najmä učenie sa nových vecí alebo vo všeobecnosti učenie ako také, nech už sa učíte čokoľvek.

Za obzvlášť účinné však vedci považujú práve učenie sa jazyka. Stimuluje mentálnu aktivitu, zapája obe mozgové hemisféry a pomáha mozgu udržiavať si perfektnú kondičku. Tým zároveň znižuje riziko kognitívnych problémov či neurodegeneratívnych ochorení, ako sú starecká demencia alebo Alzheimerova choroba.

Popritom, ako sa svet neustále mení a s ním aj nové technológie, spoločenské trendy a ekonomické faktory, učenie sa nových zručností vám zároveň umožňuje s týmito zmenami aktívne držať krok.

Vzdelávanie po päťdesiatke vám teda do života môže priniesť nielen nové výzvy, ale aj príležitosti. Prekonanie týchto výziev tak prispieva nielen k duševnej odolnosti, ale aj k sebavedomiu. Vzdelávanie po päťdesiatke tak môže výrazne prispievať k celkovému blahu a spokojnosti.

Je to digitálna gramotnosť?

Máte smartfón aj počítač. Viete poslať správu, sms-ku aj zatelefonovať, ale neviete si celkom dobre predstaviť, ako by ste zvládli absolvovať kurz cez počítač. Okrem toho nájsť dobrú, dôveryhodnú a spoľahlivú školu – to nie je len tak. Online či prezenčnými kurzami prešla stovka dospelých 55+ a seniorov, ktorí tieto pochybnosti prekonali s počiatočnou pomocou blízkych a neskôr sa dokonca stali mentormi pre svojich rovesníkov.

Vyskúšajte Festival online vzdelávania od 18. – 22. 9.

Možno sme nevymenovali všetko, čo vás môže brzdiť v rozhodnutí splniť si svoj sen naučiť sa nový jazyk, ale nevadí. Nech je to čokoľvek, máme pre vás jedinečnú príležitosť. Poďte si to skúsiť! Občianske združenie Kogneo pre vás od 18. – 22. 9. v rámci

Týždňa celoživotného učenia pripravilo Festival online vzdelávania dospelých 55+, kde si počas celého týždňa môžete vyskúšať online kurzy ZDARMApiatich svetových jazykov a digitálnycha kognitívnych zručností. Online kurzy angličtiny, nemčiny, taliančiny, francúzštiny či španielčiny ZDARMA a s odbornými lektormi vám odhalia, či je pre vás online forma vhodná alebo či jazyk, ktorý ste si vybrali, sa vám naozaj páči.

Presvedčíte sa na vlastnej koži, ako sa cítite v online skupine, a mnoho iného. Neváhajte a využite príležitosť si počas celého týždňa oprášiť svoje jazykové zručnosti alebo získajte nové.

Prihlasovať sa môžete na www.kogneo.org alebo nám napíšte na info@kogneo.org, prípadne nám zavolajte na 0917 150 737.

V Kogneo vám radi poradia s výberom. Kurzy sú z dôvodu vyššej kvality vzdelávania vedené v malých skupinkách a počet účastníkov je obmedzený, preto neváhajte a rezervujte si svoje miesto ešte dnes.

Naučiť sa cudzí jazyk dokážete aj vo vyššom veku a zmení vám to život! Dnes pre mňa už nemčina nie je strašiakom, ale prostriedkom, ako sa posúvať vpred.

JARMILA KORYČANOVÁ, študentka nemeckého jazyka v KOGNEO

Určite sú ľudia, pre ktorých to nemusí byť vhodná forma. Mne to ale veľmi vyhovuje. Za veľkú výhodu považujem najmä časovú efektívnosť: nestrácate čas dopravou na miesto, iba sa v stanovenú hodinu pripojíte na Zoom a po skončení hodiny sa odpojíte. Ak je zručný aj lektor (čo v mojom prípade platí na 100 %), vyučovanie je v online interaktívnejšie. Veľa vecí sa dá operatívne demonštrovať s použitím rôznych odkazov na internete.

DARINA SEDLÁKOVÁ, študentka francúzskeho jazyka v KOGNEO

Prihláste sa bez váhania, pretože po každej stránke budete profitovať.

SILVIA ŠEDOVIČOVÁ, študentka angličtiny v KOGNEO